Aşezare Geografică

Parohia Romano-Catolică Lespezi se află la 18 km depărtare, spre nord-vest, de oraşul Bacău, pe Drumul Naţional 15 Bacău – Piatra Neamţ. Localitatea este aşezată pe malul drept al râului Bistriţa şi este componentă a comunei Gîrleni, din judeţul Bacău. Denumirea aşezării, aşa cum este în mai multe locuri din ţara, ar părea să denote că în apropiere ar fi cariere de piatră ori aglomerări de piatră. În cazul concret de la Lespezi-Gîrleni, se pare că denumirea i-a venit de la un pod de piatră din apropierea satului, numit “Podul lespezilor”. Parohia Romano-Catolică „Sf. Ana” din localitatea Lespezi se întinde de la Gîrleni (S) până în localitatea Racova (N) şi de la pădurea ce aparţine Ocolului Silvic Făgeţel (V) până la Lacul Bistriţa (E). De asemenea cuprinde localităţile: Lespezi, Gârleni, Berdila, Buda şi Racova.

Mai mult >>

Istoricul Comunităţii

Un prim nucleu de catolici la Lespezi a fost format de replierea aici a emigrantilor transilvaneni din a doua jumatate a sec. al XVIII-lea, în urma formarii regimentelor grănicereşti şi care, iniţial, s-au aşezat la Valea lui Ion, aşa cum scrie misionarul ungur Peter Zold la 11 ianuaire 1781 episcopului Transilvaniei, Ignacz Batthyani. Ulterior s-au aşezat aici şi alţi emigranţi din împrejurimi.

Mai mult >>