Pr. Gheorghe Farcaş

S-a născut la 12 aprilie 1956 la Faraoani – Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Faraoani, Şcoala de Cantori în anul 1976 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic “Sf. Iosif” din Iaşi în anul 1983. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1983 la Iaşi de către ep. Iakob Antal. A activat ca vicar la Lespezi (1 august 1983 – 13 februarie 1986), Bacău “Sf. Nicolae” (13 februarie 1986 – 22 august 1989), paroh la Izvoare (22 august 1989 – 13 august 1993), Bacău “Sf. Cruce” (14 septembrie 1993 – 18 mai 1996), Adjudeni (1 august 1996 – 18 mai 2003), Lespezi (25 mai 2003 –).