Pr. Erdeş Ştefan

Pr. Stefan Erdes – paroh între anii 1975-1979
S-a născut la 22 ianuarie 1939 la Butea - Iaşi. A absolvit Şcoala generală de 8 clase în anul 1953 la Butea, Şcoala de Cantori în anul 1957 la Iaşi şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1963. A fost sfinţit preot la 21 aprilie 1963 de către ep. Marton Aron.
A activat ca vicar la Târgu Trotuş (1 septembrie 1963 - 1 februarie 1964), Oituz (1 februarie 1964 - 1 martie 1968), paroh la Cireşoaia (1 martie 1968 - 1 mai 1975), Lespezi (1 mai 1975 - 31 decembrie 1978), paroh la Bacău "Sfântul Nicolae" şi decan de Bacău (1 ianuarie 1979 - 1 aprilie 2005).
A ieşit la pensie la 1 aprilie 2005. În perioada octombrie 2007 - ianuarie 2009, a fost colaborator la Parohia "Fericitul Ieremia", în prezent fiind la Parohia "Sf. Nicolae" din Bacău.