Pr. Anton Sociu

Pr. Anton Sociu – paroh între anii 1963-1975
Pr. Anton Sociu OFMConv s-a născut la Luizi-Călugăra, jud. Bacău, la 4 martie 1925, fiind cel mai mare dintre cei 5 copii ai soţilor Anton şi Veroana Sociu. În 1937 s-a înscris la Gimnaziul Franciscan din Hălăuceşti, de unde s-a transferat la Seminarul Franciscan din aceeaşi localitate. A terminat cursurile liceale în anul 1945, după care a intrat în noviciat la Săbăoani. Şi-a continuat pregătirea filozofică şi teologică în Colegiul “Sf. Bonaventura” din Luizi-Călugăra. În anul 1948, odată cu suprimarea ordinelor religioase din România, pr. Anton a revenit în familie. Deschizându-se Institutul Teologic de la Alba Iulia, a fost admis să îşi continue studiile teologice, şi la 29 iunie 1953 a fost sfinţit preot, împreună cu alţi 7 colegi. În acelaşi an a făcut şi profesiunea solemnă, intrând definitiv Ordinul Fraţilor Minori Conventuali.
Ca preot a slujit mai întâi ca vicar parohial la Huşi (1953-1954), apoi la Pustiana (1954-1956) şi Faraoani (1956-1958). În anul 1963 a fost numit paroh la Arini şi apoi între 1963-1975 a slujit ca paroh la Lespezi. În 1975 a primit numirea de paroh la Cireşoaia, unde a rămas până în anul 1983, când a fost numit paroh la Târgu Trotuş. Aici a slujit până în anul 2000, când fost transferat în Conventul “Sf. Francisc de Assisi” din Roman. A slujit cu multă dăruire ca duhovnic şi părinte spiritual la Liceul şi Institutul Teologic Franciscan, până în ziua de 21 martie 2011, când Domnul l-a chemat la sine în jurul orei 11, după ce a participat la Sfânta Liturghie. “Pr. Anton Sociu a fost un exemplu de disponibilitate şi de perseverenţă în misiunea care i-a fost încredinţată de Dumnezeu, atât pentru confraţii săi cât şi pentru credincioşii care veneau la el să se spovedească sau să îi ceară sfaturi şi rugăciuni”.